Για άλλη μία χρονιά τα Game Awards πλησιάζουν και έτσι πρόσφατα είχαμε την ανακοίνωση με τις υποψηφιότητες για το φετινό event. Το Game Awards θα διεξαχθεί στις 4 Δεκεμβρίου (στις 4:00 ώρα Ελλάδος) και έχετε την δυνατότητα να το παρακολουθήσετε Live μέσα από το Youtube, Twitch, Playstation Network.

Παρακάτω λοιπόν μπορείτε να δείτε τις κατηγορίες με τις υποψηφιότητες τους.

Game of the Year

  • Bloodborne (Sony Computer Entertainment, From Software)
  • Fallout 4 (Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios)
  • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Konami, Kojima Productions)
  • Super Mario Maker (Nintendo)
  • The Witcher 3: Wild Hunt (CD Project Red)

Developer of the year

  • Bethesda Game Studios
  • CD Project Red
  • From Software
  • Kojima Productions
  • Nintendo

Best Independent Game

  • Axiom Verge (Tom Happ)
  • Her Story (Sam Ballow)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
  • Rocket League (Psyonix)
  • Undertale (Tobyfox)

Best Mobile/Handhield Game

  • Downwell (Developer Digital, Moppin
  • Fallout Shelter (Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios, Behavior Interactive)
  • Lara Croft GO (Square Enix, Square Enix Montreal)
  • Monster Hunter 4 Ultimate (Capcom)
  • Pac-Man 256 (Bandai Namco, Hipster Whale)

Best Narrative

  • Her Story (Sam Barlow)
  • Life is Strange (Square Enix, Dontnod Entertainment)
  • Tales From The Borderlands (Telltale Games)
  • The Witcher 3: Wild Hunt (CD Project Red)
  • Until Dawn (Sony Computer Entertainment, Suppermassive Games)

Best Score/Soundtrack

  • Fallout 4 (Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios)
  • Halo 5: Guardians (343 Industries, Microsoft Studios)
  • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Konami, Kojima Productions)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
  • The Witcher 3: Wild Hunt (CD Project Red)

Best Performance

  • Ashly Burch as Chloe Price (Life is Strange)
  • Camilla Luddington as Lara Croft (Rise of the Tomb Raider)
  • Doug Cockle as Geralt (The Witcher 3: Wild Hunt)
  • Mark Hamill as The Joker (Batman: Arkham Knight)
  • Viva Seifert (Her Story)

Best Action/Adventure

  • Assassins Creed: Sundicate (Ubisoft)
  • Batman: Arkham Knight (Warner Bros, Rocksteady Studios)
  • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Konami, Kojima Productions)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
  • Rise of the Tomb Raider (Microsoft Studios, Crystal Dynamics)

Best RPG

  • Bloodborne (Sony Computer Entertainment, From Software)
  • Fallout 4 (Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios)
  • Pillars of Eternity (Paradox Interactive, Obsidian Entertainment)
  • The Witcher 3: Wild Hunt (CD Project Red)
  • Undertale (Tobyfox)

Best Fighting Game

  • Guilty Gear Xrd: Sign (Aksys Games, Arc System Works)
  • Mortal Kombat X (Warner Bros, NetherRealm Studios)
  • Rise of Incarnates (Bandai Namco)
  • Rising Thunder (Radiant Entertainment)

Best Family Game

  • Disney Infinity 3.0 (Avalanche Studios, Disney Intercative Studios)
  • Lego Dimensions (Warner Bros, Travellers Tales)
  • Skylanders: Supercharges (Activision, Beenox Studios, Vicarious Visions)
  • Splatoon (Nintendo)
  • Super Mario Maker (Nintendo)

Best Sports/Racing Game

  • FIFA 16 (EA, EA Canada)
  • Forza Motosport 6 (Microsoft Studios, Turn 10 Studios)
  • NBA 2K16 (2K Sports, Visual Concepts)
  • Pro Evolution Soccer 2016 (Konami, PES Productions)
  • Rocket League (Psyonix)

Best Multiplayer

  • Call of Duty: Black Ops III (Activision, Treyarch)
  • Destiny: The Taken King (Activision, Bungie)
  • Halo 5: Guardians (Microsoft Studios, 343 Industries)
  • Rocket League (Psyonix)
  • Splatoon (Nintendo)

Παρακάτω μπορείτε επίσης να παρακολουθήσετε και ένα σποτάκι από τα φετινά Game Awards.